Eros Ramazzotti – Stilelibero (#002)

Dzisiaj chciałem Wam sprezentować album wydany przez jednego z najbardziej znanych włoskich muzycznych romantyków ostatnich lat. Eros Ramazzotti bo o nim mowa, w 2000 roku nakładem wytwórni BMG wydał album „Stilelibero”. Po 3 latach przerwy artysta nagrał całkiem nowy repertuar z którym wyjechał na bardzo długie, światowe tournee. Przy produkcji płyty pomagali wieloletni przyjaciele Erosa: Adelio Cogliati oraz Claudio Guidetti, z którymi artysta współpracuje od początku swojej kariery. Zgodnie z tradycją włoskich muzyków, zostały przygotowane dwa wydania, pierwsze w języku włoskim na rynek europejski i drugie w języku hiszpańskim na rynek amerykański i latynoamerykański pod nazwą „Estilo Libre”. Album został świetnie wypromowany także w Polsce, gdzie Eros został twarzą kampanii reklamowej RFM FM a w 2001 roku zagrał koncert w Gdańsku, który był jego pierwszym i jak na razie ostatnim w Polsce. Album sprzedał się w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy.
1. L’Ombra del gigante – Płytę otwiera dynamiczny utwór – stworzony przy współpracy z inną gwiazdą włoskiej muzyki: Jovanottim. Po raz pierwszy usłyszałem go oglądając oficjalne DVD które zostało wydane rok później po albumie z zapisem koncertu w Mediolanie oraz fragmentami trasy koncertowej po całym świecie. Moment, który zapamiętałem to intro i wyskakujący Eros zza sceny i płaczące fanki, których było tam naprawdę dużo. Wracając do samego utworu, opowiada on o Bogu, który jest wielką, niewidzialną istotą, która obserwuje nas z góry.

I jeżeli zamkną wszystkie drzwi
Głos i tak wie jak wyjść

Zostaw zapalone światło tej nocy

Jeśli ktoś się zgubi, odnajdzie się

2. Fuoco Nel Fuoco  – Wydaje mi się, że to jest jeden z bardziej rozpoznawalnych utworów Erosa w Polsce. Sam pamiętam jak mając 7-8 lat (czyli jakieś 10 lat temu) oglądałem videoclip tej piosenki na Polsat 2, puszczali to na okrągło tam. Już wtedy mi się podobało mimo, że nie wiedziałem w jakim języku śpiewa i kto to w ogóle śpiewa. Nie wiedziałem też, że za 10 lat będę miał większość płyt Erosa i będę wielbił jego muzykę. Opowiada nam o namiętnej miłości, Eros tutaj porównuje ją właśnie do ognia, który rozpala kochanków od wewnątrz. ”Fuoco Nel Fuoco” to pierwszy singiel promujący cały album.

To nasze dzieje
Ta noc jest idealna

Żeby razem użyć życia

Jesteśmy ogień w ogień

Spalimy się w pośpiechu

3. Lo Spirito Degli Alberi – Następny melodyjny utwór, zresztą, cały album taki jest. Piosenka opowiada o duchu drzew, o tym, że wszystkie wspomnienia, przeżycia, uczucia i emocje przez nas przemijają, sami dojrzewamy, stajemy się dorośli, o nie których rzeczach zapominamy, a drzewa zawsze wszystko pamiętają. Jest to osobiste odwołanie Erosa do swojego dzieciństwa, które jak wynika z piosenki, było świetne.

Duch drzew
porusza się razem z chmurami

oddycha o zachodzie i przenika mnie

4. Un Angelo Non È – Kolejny utwór ”singlowy” promujący album. Według mnie jest to jedna z dwóch najlepszych piosenek na albumie. Typowa romantyczna ballada jakich Eros nagrał tysiące. Ma w sobie to coś, aby zakochać się w tej piosence a potem puszczać ją kilkakrotnie naokoło. Eros śpiewa tutaj o swoich uczuciach związanych z tym, że zaraz odwiedzi go kobieta, w której ewidentnie się zakochał.

W myślach tylko ona
na skórze znów ona

tak jak ogień, którego nie potrafię ugasić

i w moich oczach, które śnią

a ją spostrzegam jak anioła

właśnie ją

która aniołem nie jest

5. L’Aquila E il Condor – Jedna z gorszych piosenek, mimo że nawiązuje do tak ważnej rzeczy jaką jest wolność. Ramazzotti porównuje tutaj człowieka do orła, który jest dumny ze swojej wolności.

6. Più che puoi – Kolejny utwór nagrany ze światową gwiazdą muzyki. Tym razem kobiecy głos podstawiła Cher. Nie wiem, czy ja tylko mam takie odczucie, ale Cher nie przypasowała swoim głosem do tego utworu. Według mnie idealny byłby głos taki cieplejszy niż Cher choćby taki jakim dysponuje Ramazzotti. Utwór opowiada o życiu, że trzeba otworzyć się na świat i wszystkie emocje czy uczucia wyrzucać z siebie a nie dusić, bo wtedy według Eros to ”choroba życia”. Jest to trzeci singiel promujący album.

Oddychaj głęboko
otwórz swoje ramiona na świat
i obejmij wszystko, co dasz radę

wszystkie emocje jakie potrafisz
wszystko co możesz
to wziąć te życie i je przeżywać

7. Il Mio Amore Per te  -Kolejny świetny romantyk. Tutaj, Eros śpiewa o miłości, która zżyła się z jego sercem. Nie wyobraża sobie, życia bez niej. Śpiewa o tym, że dla miłości jest w stanie walczyć z całym życiem.

Moja miłość do ciebie nie będzie bała się niczego

8. E Ancor mi Chiedo  – Od tej piosenki cały nastrój albumu zaczyna się psuć. Wszystko spowodowane jest ówczesną sytuacją Erosa. Jest to pierwsza piosenka, w której pojawiają się uczucia związane z rozstaniem się i rozwodem z żoną: Michele Hunziker – niemiecką gwiazdą telewizyjną. Można tutaj zauważyć, że Eros zaczyna tęsknić, pojawia się smutek, pyta się, co robisz, gdzie jesteś, brakuje mu jej.

Dokąd idziesz
gdy nie ma cię ze mną

co robisz

gdy nie jesteś ze mną

ty nie wiesz

co ja przeżywam

ty nie wiesz

co ja teraz przechodzę

powiedz mi

jeśli jestem jedynie cieniem i niczym więcej

to co widzę wokół ciebie

gdy nie ma ciebie obok mnie, gdy nie ma ciebie wraz mną

9. Improvvisa Luce ad Est – Piosenka, którą Eros próbuje dać sobie jeszcze nadzieję, że będzie lepiej, że wszystko wróci do normy. Z perspektywy czasu wiemy, że nie wróciło, w 2002 roku para wzięła rozwód. Warto dodać, że z tego małżeństwa jest córka: Aurora, jej imię można przetłumaczyć na nasz „Zorza Polarna”. Ale o niej za moment.Świetny utwór, chwytający za serce, melodia i tekst wprost niesamowite. Idealne na samotne wieczory. Eros z piosenki na piosenkę przeżywa sytuacje coraz bardziej, coraz mocniej, ale jeszcze ma nadzieję na jej powrót.

W błękicie tych dni
Będę czekać aż wrócisz

Będę czekać odliczając minuty

Nie istnieje już samotność

Nie istnieje już

Gdyż zrozumiałem, że

Drugą połówką serca jesteś Ty

11.  Amica Donna mia – Tutaj, Eros już się pogodził ze stratą swojej ukochanej. Pozwala jej odejść, stwierdza, że świat stoi przed nią, niech idzie. Trochę weselszy rytm, ciekawe gitarowe brzmienie. Na samym końcu odzywa się jeszcze mała Aurora, która trzema słowami wspaniale ozdabia i podsumowuje utwór.0

Jesteś piękną myślą
w moich myślach

Ty która dajesz miłość

o ile większą niż posiadasz

12.  Per Me Per Sempre – Według mnie, numer jeden tej płyty. Utwór rozpoczyna się od świetnego intro a kiedy Eros włącza się można się totalnie rozmarzyć. Pierwszy raz ten utwór usłyszałem, przeglądając klipy na youtube Erosa i natknąłem się jak jego córka: Aurora śpiewa właśnie tą piosenkę razem oczywiście z tatą, świetne video. Od tej pory uwielbiam wieczorami wracać do tego utworu, jest taki nastrojowy, taki idealny na kołysankę.

Kiedy zacznie się święto
Będziesz królową

Wszyscy się zatrzymają

By popatrzeć na Ciebie z zachwytem

Będziesz lśnić w moich oczach

piękna jak słońce

nieskończone wzloty serca

nieskończone szczęście

gdy pomyślę, że jesteś dla mnie… na zawsze.

Podsumowując cały album, Eros zdał egzamin, płyta jest naprawdę świetna. Miło jej słuchać biorąc pod uwagę biografię Ramazzottiego. Wspaniałe teksty, które są dziełem jego oraz Adelio Cogliati w połączeniu z niesamowitą muzyką także Erosa i Claudio Guidetti dają pożądany efekt.

Dodaj komentarz