Riccardo Cocciante – Cocciante (#001)

Riccardo Cocciante – Cocciante. Album pojawił się pod taką nazwą w krajach niemieckojęzycznych oraz pod nazwą Se Stiamo Insieme  we Włoszech. Wydany w  1991 roku, nakładem wytwórni Virgin Records.  Jest to 15, studyjny album artysty i myślę, że jeden z lepszych w dyskografii Pana Cocciante.  Wygrywa tutaj dojrzałość piosenek. Powalające  aranżacje autorstwa artysty  –  samodzielny, świetnie wykonany album oraz teksty Mogola.

Ogólnie Riccardo to genialny kompozytor, dla potwierdzenia tego może być fakt iż napisał muzykę  do legendarnego już spektaklu muzycznego  Notre-Dame de Paris (tutaj debiutował m.in Garou).
1. Energia – Piosenkę rozpoczyna świetne intro. Utwór opowiadający o poszukiwaniach w życiu natchnienia, energii. Świetnie wypadł tu wokal.

2. Vivi La Tua Vita – Wspaniały kawałek, zaśpiewany na Festivalbar w 1991 roku.  Związany jest z narodzinami jego syna: Davida (z małżeństwa z Catherine)  dla którego dedykowany jest ten utwór. Po internecie krąży także fragment programu Alte Classe, w którym Riccardo trzyma na kolanach syna i śpiewa mu ten fragment:

Twoje życie się zaczęło
Teraz jesteś tu
Zrobimy wszystko
dla Twojego spokoju

3. Se Stiamo Insieme – Utwór zwyciężył Festiwal w San Remo w 1991 roku, miażdżąc konkurencje.  Cocciante charakteryzuje się tym, że każde słowo przeżywa, każda melodia powoduje u niego emocje, dzięki czemu świetnie się go ogląda na żywo a jeszcze świetniej słucha bez playbacku.  Utwór rozpoczyna świetnie intro, rzecz jasna Riccardo przy fortepianie.  Ciężki tekst, dużo metafor dotyczących życia i samej miłości, ale jeśli go się zrozumie wtedy całość jest znaczenie bogatsza i wspanialsza.  Piosenka napisana w duecie z Mogolem – jednym z najlepszych, włoskich tekściarzy, którego prawie każda piosenka zawsze stawała się przebojem. Także i Se Stiamo Insieme utrzymywało się na 1 miejscu na liście najlepiej sprzedawanych singli przez 14 tygodni!  Zgodnie z wieloletnią tradycją San Remo, powstał także angielski odpowiednik piosenki pod tytułem I”m missing you, który zaśpiewała Sarah Jane Morris.

Potem wrócić tu
znów żyć życiem
które wydaje się martwe
sprzeczać się z Tobą
i marnować tak
te krótkie chwile wieczności

4. Jimi Suona – Jeden z gorszych utworów na płycie.  Po nagraniu płyty live pod tytułem ”Viva! Cocciante” w 1988 roku  Riccardo wyemigrował do Stanów Zjednoczonych gdzie szukał odskoczni od życia artystycznego a w późniejszych latach także natchnienia do dalszej twórczości. Do napisania tej piosenki zainspirował go uliczny grajek – Jimi.

Jimi gra
Na słonecznej ziemi,
pod namiotem
na pustyni
dla otwartych mężczyzn
dla wszystkich nas
Jimi gra

5. Per Tornare Amici Słaby utwór jak na poziom Riccardo, ballada na temat przyjaciół.

Ponieważ mam potrzebę by
wracać i wierzyć w coś
.
W Ciebie…

6. 1a Gita Scolastica Nel Mondo Del Jazz, Del Blues E Del Rock Piosenka przenosi nas do młodości Riccardo.  Warto dodać, że jego matka jest francuską, ojciec Włochem a sam Riccardo urodził się w Sajgonie, w Wietnamie.  Po 10 latach jego rodzina wyemigrowała do Włoch, do Rzymu, gdzie osiedlili się na dobre.  To ten okres przypomina sobie właśnie w tej piosence, kiedy chodził do szkoły. 

7. Sì, Maria – Nie wiadomo do kogo dedykowana jest ta piosenka. Opowiada o dziewczynie, Marii. Z samego tekstu wynika, że kiedyś mogła być to jego kobieta. Tłumaczy jej, że dziecko jest jej najważniejszą częścią, całym jej życiem

Twoje dziecko nie jest błędem
jest cudem, które potrzebuje Twojej miłości

której nie możesz dłużej ignorować

8. Non Si Perde Nessuno  – Kolejna piosenka o miłości. Wspaniały kawałek, idealny na romantyczne wieczory.  Spokojna melodia i wspaniała historią którą śpiewa Riccardo. Tym razem, żegna się ze swoją kobietą twierdząc, że ta miłość już wygasła.

Ty jesteś
jeszcze częścią mnie

ale zobaczysz, że w życiu

nikt się nie gubi

zobaczysz, zobaczysz, tak, Ty to zobaczysz

9. Il Senso Profondo Degli Uomini Cocciante porusza tematy ogólnie związane z mężczyznami i stereotypami na ich temat.  Dość ciekawa linia melodyczna. 

10. E Mi Arriva Il MareUtwór zaśpiewany w duecie z Paolą  Turci. Singiel okazał się niesamowitym sukcesem – utrzymywał się przez 13 tygodni na włoskiej liście przebojów i zajął miejsce w pierwszej 20 najlepiej sprzedających się singli w 1992 roku.

W 1992 roku na rynku hiszpańskim pojawiła się płyta: ”De Coleccion” na której znalazło się 5 piosenek śpiewanych w języku hiszpańskim właśnie z tej płyty. A Były to:  Si Estamos Juntos (Se Stiamo Insieme), Vive Tu Vida (Vivi La tua Vita), Non Se Pierde ninguno (Non si perde nessuno), Si Maria oraz Energia.

Ogólne wrażenie? Płyta jest dobra, aczkolwiek nie zachwycana nie wiadomo jak. To mój pierwszy album Riccardo przesłuchany w całości i nie ostatni bo zainteresował mnie ten artysta.

Dodaj komentarz