Muzyka,  Recenzje

Andrzej Piaseczny & Seweryn Krajewski – Na przekór nowym czasom – Live (#004)

Andrzej Piaseczny & Seweryn Krajewski - Na Przekór Nowym Czasom - Live - CD

Mimo, że pisał teksty to jednak było o nim cicho. W 1997 roku opuścił swoje muzyczne dziecko – zespół Czerwone Gitary i odszedł w cień. W marcu 2009 roku ukazała się płyta Andrzeja PiasecznegoSpis rzeczy ulubionych, którą w całości skomponował właśnie Krajewski. Odżyło coś, panowie się zaprzyjaźnili i w grudniu tego samego roku wydano płytę Na przekór nowym czasom – Live. Niespodziewanie, album odniósł sukces i już po kilku tygodniach od wydania przez wytwórnie Sony Music pokrył się platyną. Przez ponad 2 lata duet koncertował w całym kraju. Swoją podróż zakończyli wspaniałym recitalem 9 czerwca 2011 roku podczas Sopot TOPtrendy Festival 2011.

1. Na przekór nowym czasom

Wspaniała piosenka i jakże prawdziwa. Seweryn świetnie to ujął, mimo, że zmieniają się czasy, poglądy, zwyczajne sprawy to powinniśmy jednak być sobą, bez względu czy komuś to się podoba czy wręcz przeciwnie. Bo ”nosić własną twarz” nie jest żadnym pośmiewiskiem, raczej zaszczytem, że wśród tylu twarzy są jeszcze inne, wyróżniający się z tłumu. Niestety taka natura ludzka, że robimy często, wiele rzeczy na pokaz za co często musimy płacić przez całe życie. Piaseczny świetnie wkomponował się w utwór, jego delikatny głos w połączeniu z resztą, daje niezłą, wybuchową mieszankę. Dobry początek, oby tak dalej.

Na przekór nowym czasom stać
Nie uda się, jak możesz bo
Tu trzeba się na pokaz śmiać
Bo winien jesteś to
(…)
Pozwól nam na własny koszt nosić własną twarz
Pozwól nam móc sobą zostać, jest tak wielu nas

2. Rysowane Tobie

Słuchając choćby dwóch poprzednich płyt Piaska, można zauważyć, że brakuje im tego czegoś. Tego co sprawia, że album można słuchać na około. Widać, że potrzebował Seweryna by znów zacząć tworzyć i śpiewać świetne piosenki – ta jest jedną z nich. Trochę szybszy rytm niż poprzedni kawałek.

Rysowane tobie w gazecie serce Godzinami czekanymi, ode mnie Papierowe zdjęcia robione wszędzie Postarzeją się jak nic zamiast nas

3. Gdybym nie zdążył

Spieszmy się mówić, że kochamy. Cieszmy się każdą minutą, sekundą naszego życia. Cieszmy się z najprostszych rzeczy, o tym właśnie mówi nam kolejny utwór. Jego głos czuje się całym sobą, dociera do każdej części, to jest coś niesamowitego, jest tak mało takich artystów. Po drugim refrenie podczas linii melodycznej po prostu można odpłynąć.

Gdybym nie zdążył tego kiedyś jeszcze
Z przyczyn zależnych nie ode mnie
Jak nigdy dotąd, wprost powiedzieć chciałbym
Kocham ciebie, kochać będę

Andrzej Piaseczny & Seweryn Krajewski - Na Przekór Nowym Czasom - Live - CD

4. Szczęście jest blisko

Kolejny świetny kawałek. Singiel z 2003 roku promujący płytę Andrzej Piaseczny. Tekst napisał Piasek, muzykę tradycyjnie skomponował Krajewski. Utwór daje nadzieję tym wszystkim, którym ”nieodwzajemniona miłość” sprawiła ból, pozwala zrozumieć to wszystko.

Szczęście jest blisko
Co w głowie się nie mieści
Szczęście jest blisko
Na wyciągnięcie ręki

5. Uciekaj moje serce

Pierwszy utwór śpiewany przez Seweryna. Jego ciche ”dobry wieczór” na powitanie gości. Odkąd kojarzę Krajewskiego, zawsze był człowiekiem niezwykle skrytym, wydaje się być zamknięty w sobie, w swoich myślach. A te myśli wylewa tylko na kartkę. W tym duecie to Andrzej przyjął role rozmówcy z publicznością. Pamiętam pierwszy występ Seweryna w telewizji po tej długiej przerwie, po za ”dzień dobry”, ”dziękuję” nie wykrztusił z siebie ani słowa więcej podczas rozmowy z prezenterką. Nie poznałbym chyba go nigdy, gdyby nie tata, który słuchał i słucha nadal Czerwonych Gitar. Zgłębiwszy jego biografię i natykając się na informację o śmierci jego syna, łatwo zrozumieć skąd ta cisza. Osobiście jestem pełen podziwu, że zdecydował się powrócić na scenę, która go kocha. Z pewnością ciężko się podnieść po takim wydarzeniu, dlatego Krajewski objawia nam się także jako bardzo silna psychicznie i bogata wewnętrznie postać. Odnośnie samego utworu, został nagrany z myślą o serialu telewizyjnym: Jan, Serce w 1981 roku. Dopiero w 1983 pojawił się na long-playu.

Deszczowe wtorki, które przyjdą po niedzielach
Kropelka żalu, której winien jesteś ty
Nieprawda że tak miało być
Że warto w byle pustkę iść
To wciąż za mało, moje serce, żeby żyć

Andrzej Piaseczny & Seweryn Krajewski - Na Przekór Nowym Czasom - Live - CD

6. Kiedy mnie już nie będzie

Tekst napisała rewelacyjna Agnieszka Osiecka, muzykę skomponował Krajewski. Wspaniała ballada, poruszająca tematy miłosne. Mówi nam o szczęściu drugiej osoby. Czasami kogoś opuszczamy tylko po to, aby był on szczęśliwy z kimś innym, to się nazywa ”siła miłości”.

A mnie zabawiaj smutnie
uśmiechem, słowem gestem,
dopóki jestem, dopóki jestem.
(…)
Płyń z tamtym mężczyzną
w górę rzek,
kiedy mnie już nie będzie

7. Anna Maria

Kolejny przebój skomponowany za czasów Czerwonych Gitar. Tekst napisał na zlecenie Krzysztof Dzikowski w 1968 roku. Utwór był wydany także w niemieckiej wersji językowej. Nie wiadomo kim była i czy w ogóle istniała taka osoba jak Anna Maria, przez wiele lat było wiele domysłów, plotek, które Seweryn natychmiastowo dementował. To chyba, będzie już na zawsze tajemnicą samego Krajewskiego.

Tylko o niej ciągle myślę
I jednego tylko pragnę:
Żeby chciała choć z daleka,
Choć przez chwilę spojrzeć na mnie

8. Remedium

Tej piosenki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Tekst napisany przez Magdę Czapińską, muzyka skomponowana przez Seweryna Krajewskiego dla Maryli Rodowicz. Otwór znalazł się na płycie Maryli: ”Wsiąść do pociągu” z 1978 roku. Nie wiem czemu, Rodowicz zawsze kojarzyła mi się z kręgiem hippisowskim, może dzięki tej piosence. Czuć w niej wolność albo raczej chęć by być wolnym, by oderwać się od świata i uciec daleko, samemu, tak, żeby nikt nie wiedział. Czasem mam takie same pragnienia ale czy to na pewno dobre posunięcie?

Uciec pociągiem od przyjaciół,
Wrogów, rachunków, telefonów.
Nie trzeba długo się namyślać,
Wystarczy tylko wybiec z domu … i.

Wsiąść do pociągu byle jakiego,
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet,
Ściskając w ręku kamyk zielony,
Patrzeć jak wszystko zostaje w tyle.

Końcówka, kiedy wtrąca się Andrzej powala. Wspaniale zgrały się głosy. Andrzej przyćmił parę niedociągnięć przy refrenie u Krajewskiego.

Andrzej Piaseczny & Seweryn Krajewski - Na Przekór Nowym Czasom - Live - CD

9. Nie jesteś sama

Utwór od którego zaczęła się moja znajomość z Panem Krajewskim. Wersja w duecie z Andrzejem jest po prostu powalająca, szczególnie pierwsza zwrotka należąca do Piaska – idzie się rozpłynąć po słowach:

Tej dziewczynie, która czyta list wyblakły

Utwór skomponowany Seweryna i napisany także przez Agnieszkę Osiecką. W 1991 roku, znalazł miejsce na albumie Uprowadzenie Agaty.

10. Trzecia miłość żagle

Kolejny utwór o wolności, tym razem tej powiązanej z morzem, wiatrem i… żaglami.

Podsumowanie

O Piasku mówią, że jest jak wino, czym starszy i bardziej doświadczony tym lepszy. Chyba się z tym zgadzam, jego muzyka nabrała dojrzałości, głębokie teksty i świetne melodie powodują, że automatycznie zakochujemy się w tej płycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *